„A dziś — zapytaj mewy lecącej z Sybiru, Ilu w kopalniach jęczy? a ilu wyrżnięto? A ilu przedzierżgniono w zdrajców i skalano? A wszystkich nas łańcuchem z trupem powiązano, Bo ta ziemia jest trupem…” J. Słowacki

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Związek Radziecki.

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków.

Z tego powodu w 2013 roku Sejm RP ustanowił 17 września Dniem Sybiraka.

W 81- rocznicę tych smutnych wydarzeń, uczniowie z klas VI,VII, VIII wraz ze Scholą, przygotowali wzruszające przedstawienieSybir- przywracanie pamięci”.

Na uroczystość zaproszona została Pani Maria Janczak, która jako 6 letnie dziecko przeżyła GolgotęWschodu. Po inscenizacji przybliżającej widowni losy Polaków na Wschodzie Pani Maria w poruszającej opowieści przedstawiła uczniom losy swojej rodziny zesłanej na Sybir.

W godzinach popołudniowych odbyła się msza święta w intencji Sybiraków. Uczniowie wraz z opiekunami złożyli kwiaty i znicze pod relikwią Patrona Sybiraków Św. Rafała Kalinowskiego oraz Pomnikiem Sybiraków na cmentarzu w Międzylesiu.