Wymiana młodzieży

POLSKO-NIEMIECKA

Nasz szkoła od 2004 roku prowadzi wymianę młodzieży z uczniami z niemieckiej miejscowości Lohne. Kontakty z Lohne zostały nawiązane przez władze naszej gminy. Właśnie tam zostali przesiedleni mieszkający w przedwojennym Międzylesiu Niemcy.
W czasie pobytu w Międzylesiu młodzież niemiecka zamieszkała w domach naszych gimnazjalistów i przez kilka dni uczestniczyli w ich życiu. Poza tym pokazali naszą szkołę, wzięli udział w zajęciach lekcyjnych, zwiedzili Międzylesie, uczestniczyli w zajęciach sportowych, warsztatach teatralnych, wspólnej dyskotece, zwiedzili Hutę Szkła w Stroniu Śląskim oraz tamtejsze Muzeum Minerałów. Uczniowie niemieccy byli również w Międzygórzu, gdzie zobaczyli wodospad "Wilczki", "Ogród Bajek", oraz sanktuarium na Marii Śnieżnej. Odbyła się również wycieczka do Wrocławia, podczas której uczniowie zwiedzili katedrę, uniwersytet, rynek, ogród botaniczny, Panoramę Racławicką i Halę Ludową.

W kolejnym roku nasi uczniowie pojechali do Lohne. Mieszkali oni również w rodzinach niemieckich. Zwiedzali miasto, szkołę, okolicę. Poznawali ich przyzwyczajenia, tradycję oraz zainteresowania.

Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania kolejnego spotkania, ktre odbędzie się w maju.

XV wymiana młodzieży Międzylesie – Lohne 2018r.

W dniach 17-21 maja 2018r. gościła już po raz ósmy w Międzylesiu młodzież z partnerskiego miasta Lohne.

W polsko – niemieckiej wymianie młodzieży uczestniczyli uczniowie naszej międzyleskiej szkoły

(16 uczniów), jak również 18 uczniów ze szkół w Lohne. Młodzież niemiecka...