Aktywni błękitni, szkoła przyjazna wodzie

   W styczniu w Samorządowej Szkole Podstawowej Międzylesiu uczniowie wraz z nauczycielami podjęli się realizacji projektu pt: 

 

" Aktywni błękitni, szkoła przyjazna wodzie ..."

 

Celem projektu jest promowanie gospodarki wodnej w zakresie dbałości o czystą wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej

 

W ramach projektu odbyły się działania:

  1.  Uczniowie  na zajęciach z geografii realizowali temat „Ochrona przeciwpowodziowa a występowanie i skutki powodzi”,  gdzie poznali przyczyny i skutki powodzi w Polsce. Poznali obszary najbardziej narażone na niebezpieczeństwo powodzi. Dowiedzieli się, jakie działania są podejmowane w naszym kraju w celu zapobiegania powodziom i łagodzenia ich skutków.

 

  1. Na godzinach wychowawczych  uczniowie oglądali  spektakl edukacyjny on-line dla szkół podstawowych:  „Sprawa wody, kto nam ją kradnie?”

 

  1. Na zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie poznali przyczyny powodzi, skutki tego żywiołu oraz jak zaradzić i ustrzec ludzi  oraz ich mienie. Zapoznali się również jak prawidłowo i bezpiecznie  spędzać wolny czas nad wodą.

 

  1. Na zajęciach z informatyki wyszukiwali informacje  dotyczące powodzi, przyczyn, skutków- tworząc foldery i  prezentacje multimedialne.

 

  1. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się gra „Młody Hydrolog” zarówno w wersji multimedialnej jak i gry planszowej. Przed grą uczniowie zapoznani byli z tematyką wody, a szczególnie jej ochrony z płyt dołączonych do gry „Młody Hydrolog”.

 

  1. Uczniowie klas II uczestniczyli w zajęciach „Miej powódź na oku- bądź czujny!”

 

  1. Została przygotowana wystawa „Powódź 1997 w gminie Międzylesie”, do której powstania przyczynili się uczniowie przynosząc archiwalne zdjęcia z powodzi.

 

  1. Uczniowie przynieśli nagrania  na kasetach wideo z powodzi w 1997 r. - wybrane klasy 8 oglądały i jednocześnie lokalizowały miejsca powodzi oraz jej skutki.
  2. Uczniowie przygotowali na podstawie slajdów gazetki informacyjne, które zostały umieszczone w  holu szkoły dotyczące powodzi i suszy.

 

  1. Odbyły się wycieczki edukacyjne do:
  • zbiornika retencyjnego w Boboszowie, który jest w stanie budowy,
  • zbiornika retencyjnego w Roztokach,
  • stacji opadowej w Międzylesiu,
  • zobaczyli wał przeciwpowodziowy i odczytywali wskaźniki poziomu wysokości wody  Nysy Kłodzkiej w dn. 20.01.2022 r.,
  • uczniowie odwiedzili też oczyszczalnie ścieków w Międzylesiu

 

  1. 11.  Dzieci z klas młodszych (grupy wymieszane) na zajęciach świetlicowych rozwiązywały wodne rebusy.

 

  1. Na zajęciach świetlicowych odbyły się warsztaty przyrodnicze, gdzie zaprezentowano eksperymenty związane z wodą (właściwościami).

 

  1. Odbyło  się spotkanie z specjalistą do spraw ochrony lasu z Nadleśnictwa Międzylesie dotyczącego retencji górskiej. Po wykładzie połączonym z pokazem slajdów  odbył się konkurs wiedzy, który został oceniony i nagrodzony przez Nadleśnictwo.

 

  1. Uczniowie ze wszystkich klas przygotowywali ulotki zawierające informacje związane z ochroną wody, które następnie były rozdawane przez uczniów mieszkańcom w czasie wyjścia w teren.

- Odbył się konkurs plastyczny  „Żywioły Ziemi. Woda” dla dwóch grup wiekowych:

       I-III oraz IV-VIII

- Oraz konkurs wiedzy  „Woda źródłem życia” dla dwóch kategorii wiekowych:

      II-III oraz VII-VIII

 

 

https://youtu.be/MhmJbDpjl9o - link do filmu